Connected Socket Twin 10A 240V Zigbee, Wiser
SKU: PDL395CSGZ
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18151317_Datasheet (85.69 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL395CSGZ |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Connected Switched Socket |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 10A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Concentrator Compatibility | Wiser hub generation 1 |
| Connections - Terminals | screw terminals |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Device Mounting | Flush Mounted |
| Device Presentation | Mechanism with fixing frame |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | By Screws |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| IK Degree of Protection | IK02 |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mobile App name | Wiser By SE |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Outlet Poles Configuration | 2P + E |
| Outlet Standard Deviation | Australian |
| PDL Product Brand | PDL |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Range or Series | Iconic |
| Rated Current | 10 A |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Signalling Function | status |
| Socket Number | 2 |
| Socket Outlet Type | twin switched socket-outlet |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | 1-pole |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Installation | Indoor |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd