Wiser smoke alarm battery
SKU: PDL599WSAL
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18148749_Datasheet (91.19 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL599WSAL |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Smoke Detector |
| Armoured | False |
| Battery Life | 10 years(s) |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Concentrator Compatibility | Wiser hub generation 1 |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 89.5mm |
| Device Application | early detection of smouldering fires and open fires |
| Device Mounting | Surface Mount |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Electronic Sensor Type | Photo-Electric Sensor |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | By Screws |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 33.5 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mobile App name | Wiser By SE |
| Motor Rated | False |
| Mounting Support | Ceiling|Wall-Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | PDL |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Range or Series | Wiser |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Technology Type | scattered light (Tyndall effect) |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Installation | Indoor |
| Type of Measurement | smoke |
| Type of Packing | carton |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 89.5mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd