Dimmer Mech Excel Life Rotary Trailing Edge 400VA Urban Grey
SKU: EM400TRUG
Brand: LEGRAND
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | EM400TRUG |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Legrand |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Urban Grey |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Dimmer Control | Rotary Dimmer |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Suitable for dimming with electronic transformers, incandescent loads and 240V halogen lamps |
| Feature 3 | Flicker free - no flickering of the lamp due to ripple injections on the mains supply |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input Voltage | 400V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mech and Module Type | Dimmer |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Plate Thickness | 4 mm |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Range | 0-400W |
| Power Select | False |
| Range or Series | Excel Life |
| Rated Power | 400VA |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | Dimming |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 400V |
| Warranty | 1 Year |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd