Switch Mech Excel Life Marked OVEN 32A White
SKU: HPM OVEN
Brand: LEGRAND
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | EM770/32OVENWE |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Legrand |
| Product or Component Type | Standard Switch Mechs |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 32A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | 32A rocker switch (20AX fluorescent rated) |
| Feature 3 | Excellent switching action - superior make or break contact |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| [In] Rated Current | 32A |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | OVEN |
| Mech and Module Type | Switch |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Ways | 2 Way |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Plate Thickness | 4 mm |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Range or Series | Excel Life |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | 1/2 Way Switch |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Warranty | 1 Year |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd